Nám pamlsky nefungujú

Keď idem s mojou fenkou Lalou na prechádzku, vždy si chvíľu zacvičíme, takže pamlsky na predhádzke sú pre nás úplne základná výbava. Dnes mi stačí zobrať aj obyčajné granule, či nakrájanú čerstvú mrkvu, ktorú si Lala obľúbila, a náš tréning ide tak, ako má. Dokáže pracovať aj za tak málo hodnotnú odmenu aj v pomerne náročných podmienkach.

Keď sme ale začínali, nedokázala do seba dostať ani sústo. Lala je veľmi nevyrovnaná fenka, ktorá bola reaktívna na veľa vecí, s ktorými sa bežne stretávame, a nedokázala udržať pozornosť. Ľudia, psy, deti, autá, kolobežky a rôzne pohyblivé veci. Dnes je na tom oveľa lepšie, ale v tom čase dokázala byť vo výraznom strese 90% našej prechádzky.

A keďže bývame v centre mesta, nie je to vždy jednoduché. Keď som sa snažila s Lalou pracovať a začali sme s tréningom, ktorý jej mal pomôcť s jej problémami, narazila som na problém číslo jedna, ktorý keby sa mi nepodarilo vyriešiť, bolo by veľmi ťažké Lale pomôcť.

Ako som ho vyriešila...

Zobrala som si na prechádzku chutné kuracie mäso, ktoré Lale veľmi chutilo, a snažila som sa ju ním odmeniť. V tom som narazila na kameň úrazu, pretože ako si ho Lala zobrala, tak to v zapätí aj vypľula. Ostala som veľmi prekvapená, pretože by ma v tom čase ani nenapadlo, že by nejaký pes odmietol jedlo a už vôbec nie niečo pre neho naozaj dobré.

Postupne som sa o túto tému musela začať viac zaujímať, pretože to bola prekážka, ktorá mi znemožňovala ďalšiu prácu na Lalinom správaní. Prišla som na to, že nie len ja sama mám takýto problém, ale že sa s týmto problémom stretáva pomerne dosť ľudí.

Dnes neustále narážam na ľudí, ktorí toto riešia a tvrdia, že im proste pamlsky nefungujú, a tak zanevrú na ich používanie vo svojom tréningu. Myslím, že je to škoda, pretože

pamlsky sú veľmi dobrým nástrojom na to, aby sme psíkovi vysvetlili, čo od neho chceme

Vždy sa zamýšľam nad tým, aká je škoda označiť pamlsky za nefunkčné, bez toho aby sme hľadali, prečo ten psík tie pamlsky v skutočnosti nechce jesť. Ja som to našťastie nenechala len tak a dopátrala som sa k odpovediam. A prezradím vám, na čo som prišla a čo fungovalo mne.

Najčastejší dôvod, prečo psy nechcú jesť pamlsky

Úplne najčastejším dôvodom, prečo psy nechcú jesť pamlsky a tým pádom nám nefungujú, je, že sú v strese. Stres nemusí byť niečo do očí bijúce a bežný majiteľ psíka si to nemusí ani všimnúť. Majitelia psíkov si väčšinou všimnú, že je psík stresovaný, až keď útočí, uteká, šteká, kňučí.
Tomuto správaniu však predchádzajú jemnejšie a menej viditeľné signály, ktoré nám povedia, že stres nášho psíka sa začína dvíhať.

Môže to byť:

  • napäté telo
  • zrýchlený pohyb
  • chvost vysoko, príliš nízko
  • uprený pohľad
  • problém nadviazať pozornosť
  • problém reagovať na oslovenie či povel

Za stresom sa väčšinou skrýva niečo, čo psíka stresuje, má s tým problém, bojí sa alebo to má rád a príliš ho to rozrušuje. To patrí do kategórie pozitívneho stresu. Alebo to môže byť celkovo prostredie, v ktorom sa psík necíti dobre a je to na neho príliš.

Stres spôsobuje to, že psík stráca schopnosť triezvo premýšľať a dostáva sa do režimu prežitia, čo znamená, že používa len základné inštinkty: útok, útek, zamrznutie. A nie je schopný prijímať potravu.

Ďalší dôvod

Ďalším dôvodom môže byť,že psík nie je zvyknutý jesť pamlsky vonku. Je zvyknutý zaujímať sa o svoje veci, pretože nikdy pamlsky vonku nedostával. Tu býva riešenie pomerne jednoduché. Možno to bude pár tréningov trvať, ale nakoniec, keď psík zistí, že si môže pamlsky zarobiť aj vonku, bez väčších problémov ich začne jesť.

Posledný dôvod

A posledným najčastejším dôvodom, ktorý tu pre vás mám, je to, že psík sa proste zaujíma o niečo hodnotnejšie. Ak psík vidí, ako uteká veverička, a loviť ju je pre neho veľmi hodnotné, budeme len darmo mávať pamlskom pred psíkovým nosom.

Za prvé už u psíka môže stúpnuť pozitívny stres a za druhé, by sme mu mali ponúknuť niečo, čo má aspoň podobnú hodnotu ako veverička. Možno hračku, ktorá bude tiež utekať, s našou pomocou samozrejme. Ale aj nejaké vysokohodnotné pamlsky sa dajú za takýchto okolností použiť.

Takže ak chcete naučiť psíka, aby bol schopný jesť pamlsky, mám pre vás krátky návod:

  • 1
    Nachystajte si pamlsky, ktoré má váš psík naozaj veľmi rád.
  • 2
    Nájdite si miesto vonku, kde je čo najmenej vecí, ktoré by vášho psíka mohli rozrušovať či rozptyľovať.
  • 3
    Nechajte psíka, aby si to miesto najskôr dôkladne obhliadol a očuchal.

Tip

Ak má psík aj tak problém udržať pozornosť, skúste cvičenie zo začiatku robiť až nakoniec prechádzky, keď bude psík pokojnejší.

  • 4
    Začnite psíkovi dávať pamlsok za pamlskom.
  • 5
    Toto zopakujte na rôznych tichých miestach.
  • 6
    Ak to psíkovi ide dobre, presuňte sa postupne do náročnejších prostredí.
  • 7
    Ak má psík niečo, čo ho špeciálne stresuje, ako ľudia, psy a podobne, nechajte si to až na koniec a pracujte od stresorov tak ďaleko, ako to psík bude potrebovať.

Tip

Ak pôjde psíkovi všetko dobre, môžete postupne začať v niektorých situáciach používať menej hodnotné pamlsky, alebo si ich môžete namiešať s tými hodnotnými, aby psík nikdy nevedel, aký dostane. Ale určite netlačte na pilu. Už aj to, že psík pamlsky je, je naozaj veľký úspech.

Ak má váš psík celkovo problém s pozornosťou, mám pre vás mp4 ebook „Nauč rušivky nerušiť“, (mp4 ebook je ebook, pri ktorom sa nemusíte trápiť čítaním, pretože je prerozprávaný do videoprezentácie) v ktorom vás naučím, ako naučiť psíka poslúchať aj pri silnom rozptýlení.

Ďakujem, že ste si článok prečítali až do konca a že som vám mohla pomôcť inšpirovať sa, ako mať doma toho najposlušnejšieho psíka na svete. Prajem vám úspešné trénovanie a držím vám palce so všetkým, čo budete so psíkom robiť. 🙂

Špecializujem sa na psy, a učím ich majiteľov, ako s nimi nájsť spoločnú reč a byť im dobrým parťákom, aby ich psík potom mohol urobiť to isté pre nich. Som tiež autorkou mp4 ebooku "Nauč rušivky nerušiť", v ktorom učím ľudí, ako môžu naučiť svojich psov, ako poslúchať aj pri silnom rozptýlení. Môj príbeh si prečítajte tu >>
  • Ebook zdarma : Ako naučiť psa poslúchať aj pri silnom rozptýlení v 5 krokoch

    Stiahnite si ebook zdarma a získajte návod, ako naučiť psíka, aby vás poslúchal aj napriek tomu, že ho rozptyľujú rušivé vplyvy všetkých druhov. A to aj naraz.

  • Najnovšie články
  • Kategórie
  • Stretneme sa na Facebooku: