Čo poviem, to platí! 6 tipov ako dosiahnuť spoľahlivú poslušnosť u vášho psa (Ten 4. mi pomohol najviac)

Stáva sa vám, že váš psík reaguje až na štvrtý, piaty povel? Alebo nereaguje vôbec a robí si ďalej čo chce? Chcete vedieť prečo to psy robia a hlavne ako riešiť tento problém? Tak tento článok bude pre vás ako stvorený. Mám tu pre vás niekoľko tipov.

Ale najskôr začnem svojim vlastným príbehom...

Keď mala moja fenka Lala asi dva roky, bolo to v čase, kedy jej problémy dosahovali vrchol, strašne ťahala na vodítku. Moje ruky boli tak vyťahané, že ma boleli aj po krátkej prechádzke. Strašne som chcela, aby Lala prestala ťahať a vyvádzať, pretože som si chcela prechádzku užiť a mať z nej radosť.

Snažila som sa ju to naučiť podľa rád, ktoré som dostala a vyzeralo to tak, že keď Lala potiahla, pritiahla som ju k sebe a dala som povel „Pri nohe“. A takto stále dookola. Cítila som sa ako opakovací papagáj a mala som neskutočné nervy, lebo som neustále len opakovala a opakovala povel.

Niečo podobné sa dialo aj keď som s Lalou potrebovala chvíľku stáť. Neustále sa ťahala do všetkých strán a ja som len kričala: Sadni! Sadni! Sadni! Poslúchla tak jeden z troch povelov a aj to sa hneď aj postavila. A privolanie ani nehovorím.

To mala vždy ešte niečo, čo potrebovala súrne spraviť, kým prišla. A ja som sa tam mohla len rozčuľovať. Viem že z ďaleka nie som sama, čo rieši tieto problémy, a preto mám pre vás niekoľko tipov, ktoré mi veľmi pomohli zbaviť sa syndrómu papagája.

  • 1
    Pridajte povel, až keď psík cvik ovláda

Ide vlastne o to, že nepridáme povel hneď na začiatku, keď začneme psíka učiť cvik, ale až potom ako prejdeme krok po kroku celý proces učenia. Môže sa to zdať ako niečo zbytočné, ale zabezpečí nám to, že psík si priradí povel k dokonale naučenému cviku a bude naozaj chápať, čo presne ten povel znamená a čo od neho chceme.

Ak by sme psíka učili napríklad ľahni, a povel by sme pridali na začiatku, psík by si mohol spojiť povel aj s poloľahom, prikrčením či s nejakou nedokonalou verziou cviku. Takto si tiež môžeme byť istý, že psík cvik naozaj ovláda a že po ňom nechceme nič, čomu nerozumie. Pretože ak psík nerozumie, je to ďalší a veľmi častý dôvod k neposlušnosti.

  • 2
    Zautomatizujte povel

Ak psík už ovláda povel a dobre sme ho naučili, je to skvelé, ale je to len malá časť našej cesty. Teraz musíme povel veľa veľa opakovať v jednoduchom prostredí, aby si ho psík dostal do svojho podvedomia a aby keď ho budeme potrebovať použiť, psík nerozmýšľa či má povel urobiť alebo nie, ale aby ho urobil automaticky.

Neskôr môžete povel presúvať do náročnejšieho prostredia ale vôbec sa s tým neponáhľajte. Kus roboty budete mať za sebou už ak ho zautomatizujete v jednoduchom prostredí.

  • 3
    Nedávajte povel viac ako raz

Ľudia často dajú psíkovi povel a ak neposlúchne, opakujú ho dokola a dokola. Ale tým vlastne učia psíka, že nemusí poslúchnuť na prvýkrát a tým ničia účinnosť povelu. Vyskúšajte to radšej takto. Ak budete chcieť dať psíkovi povel, uistite sa, že vás v tom momente vníma a máte jeho plnú pozornosť.

Ak sa na vás zrovna nesústredí, môžete ho osloviť napríklad menom a ak sa na vás pozrie, môžete mu dať povel. Takto sa ubezpečíte, že nebudete dávať povely na prázdno, neustále ich opakovať a ničiť si ich účinnosť.

A ak sa na vás psík po oslovení nepozrie, pravdepodobne budete musieť zapracovať na jeho pozornosti, na reakcii na meno alebo na nejakom jeho individuálnom probléme. Ale v tom momente vám už bude jasné, že ak nezareagoval na meno, pravdepodobne sa mu nepodarí zareagovať aj na povel.

  • 4
    Pokiaľ dávate povel, uistite sa, že vás psík vníma

Toto som už vlastne načrtla vyššie. Je veľmi dôležité, aby nám psík dokázal venovať pozornosť, ak chceme, aby neskôr bol schopný nás počúvať a reagovať na naše povely. Ak budete hneď na začiatku venovať svoj čas tomu, aby ste psíka pozornosť naučili, dá vám to skvelý štart do privolania, učenia, aby váš psík chodil pri nohe a vlastne do všetkého, čo so psíkom budete chcieť robiť. Učte psíka pozornosť na povel, ale aj to, aby vám venoval pozornosť sám od seba.

  • 5
    Nevyžadujte povel od psíka v situáciách, kedy nie je schopný poslúchnuť

Ak vie psík zatiaľ poslúchnuť povel len doma alebo v tichom prostredí, je zbytočné, aby ste mu povel dávali v situáciách, kedy je príliš zaujatý niečím iným.
Ak by vás neposlúchol, zase by ste ho len učili, že nemusí poslúchať vždy. Radšej ho na tieto situácie dopredu pripravte a ak si budete istý, že je veľká pravdepodobnosť, že povel splní, až vtedy ho použite.

  • 6
    Nepoužívajte zastrašujúci tón hlasu

Vyslovujte povel zreteľne, aby vám psík rozumel, ale používajte neutrálny alebo veselý tón hlasu. Ak na psíka budete volať hrubým a prísnym hlasom, môže sa báť k vám prísť a nesplní povel. Stalo sa vám niekedy, že ste volali na psíka a on si niečo veľmi zaujato čuchal, jedným očkom vás sledoval až sa zdalo, že vás naschvál ignoruje? Je možné že sa vám len snažil naznačiť, že nechce problémy a že by bol rád, aby ste sa upokojili.

Psy totiž nečuchajú len vtedy, ak si niečo chcú očuchať, ale používajú čuchanie aj ako upokojujúci signál, keď z nás majú pocit, že sme nahnevaní a mohol by vzniknúť konflikt. Skúste zmeniť tón hlasu, alebo sa otočte k psíkovi bokom, prípadne chrbtom a uvidíte, či váš psík príde.

Tip

Ak váš psík zatiaľ nie je schopný poslúchať vaše povely či privolanie, nepúšťajte ho z vodítka. Ak by ste mu dali povel, ktorý používate na privolanie a on by neprišiel, zase by sa naučil, že nemusí poslúchať vždy. Navyše by ste nemali žiadnu zbraň, ako mať psíka pod kontrolou, a mohol by sa dostať do problémov.

Ďakujem, že ste si článok prečítali až do konca a že som vám mohla pomôcť inšpirovať sa, ako mať doma toho najposlušnejšieho psíka na svete. Prajem vám úspešné trénovanie a držím vám palce so všetkým, čo budete so psíkom robiť. 🙂

Špecializujem sa na psy, a učím ich majiteľov, ako s nimi nájsť spoločnú reč a byť im dobrým parťákom, aby ich psík potom mohol urobiť to isté pre nich. Som tiež autorkou mp4 ebooku "Nauč rušivky nerušiť", v ktorom učím ľudí, ako môžu naučiť svojich psov, ako poslúchať aj pri silnom rozptýlení. Môj príbeh si prečítajte tu >>
  • Ebook zdarma : Ako naučiť psa poslúchať aj pri silnom rozptýlení v 5 krokoch

    Stiahnite si ebook zdarma a získajte návod, ako naučiť psíka, aby vás poslúchal aj napriek tomu, že ho rozptyľujú rušivé vplyvy všetkých druhov. A to aj naraz.

  • Najnovšie články
  • Kategórie
  • Stretneme sa na Facebooku: